Historie klubu


Historie klubu

Historie CC DION

C.C. DION byl založen na přelomu září a října v bistru U Františka v Praze Vršovicích a za řádného člena Českého svazu curlingu byl přijat dne 15.10.1997.

Ligové soutěže se pravidelně zúčastňuje od sezóny 1998/1999. Ve své první ligové sezóně se mezi muži umístil na 8. místě a mezi ženami na 9. místě, což v celkové tabulce Mistrovství české republiky znamenalo celkově 16. resp. 17. místo.

V následující sezóně 1999/2000 byl po rozšíření založen další mužský tým DION RM, který byl jako nově vzniklý tým zařazen do II. ligy. Celkové 2. místo v této soutěži znamenalo účast v baráži o postup do I. ligy. Tuto šanci tým beze zbytku využil a zařadil se tak mezi prvoligové týmy. Prvoligové týmy se v této sezóně umístily na 6. místě (muži), resp. na 5.místě (ženy). Tyto výsledky v celkové tabulce Mistrovství České republiky zařadily týmy C.C.DION na 14. místo (DION I - muži), 18. místo (DION RM - muži) a 13. místo (DION - ženy).

V sezóně 2000/2001 se v soutěží ČSC umístnily následovně : ženy celkově opět na 13. místě, muži DION 1 také na 13. místě a DION RM o dva kameny na místě 14.

Do sezóny 2001/2002 jsme nasadili tři mužské týmy a jeden tým ženský. Jejich výsledky byly podobné jako v předchozích ročnících. Nejlépe dopadly naše ženy a tým mužů DION RM a to na opět na celkovém 13.místě. Muži DION 1 nakonec obsadili 15.místo a naši junioři jako DION TR 18. místo v mužské . Naše mladé dámy se účastní i juniorské soutěže - Turnaje talentované mládeže, kde obsadily celkově 7. místo. Ovšem zcela překvapili naši junioři, kteří na MČRJ obsadili 2. místo.

Od sezóny 2002/2003, které dopadla obdobně jako předcházející, se již kromě dříve zúčastněných týmů soutěže žen zúčastňují i naše juniorky jako DION SJ, takže CC.DION má v mistrovských soutěží pět týmů.

Ročník 2004 se vyznačoval několika změnami. Ta nejhlavnější je, že se podařilo dostavět novou, moderní halu jen pro curling v Roztylech a zároveň se přešlo ze systému podzim - jaro na hrací systém jaro - podzim. Přibylo týmů a liga se hrála i s mezinárodní účastí týmů ze Slovenska a Polska. Naše juniorky se staly vícemistrněmi v juniorkách a v soutěži dospělých se probojovaly pro následující ročník do Extraligy žen.

V roce 2005 se naše ženy DION DK spojily pro ligovou soutěž s Klubem s Viktorky. DION TR ukončil činnost, ale hlavně prvně zásluhou juniorek - DION SJ - obsazujeme nejvyšší soutěž - Extraligu žen. Vznikly dva nové juniorské týmy, které se účastní "Talentované mládeže". Náš nejlepší tým - DION SJ - obsadil ve finále žen opět 6.místo a ještě jako juniorky se staly vícemistrněmi ČR. Bohužel mužský tým DION RM obsadil 17.místo, což znamená pro příští ročník 2.ligu.

Pro ročník 2005/2006 (opět se přešlo na cyklus podzim-jaro) jsme obsadili seniorské soutěže třemi týmy. Extraligu žen týmem DION SJ, 1.ligu mužů DION 1 a 2.ligu mužů DION RM. Juniorské soutěže jsme obsadili dvěma týmy. Ač věkově nejmladší, hoši obsadili na MČRJ 6.místo z 8 týmů a naše juniorky postoupily do finálové části, kde obsadily 4.místo. Z mužských týmů nejlépe dopadl DION RM, který vyhrál základní část 2.ligy, 1.finálový turnaj 1.ligy a prvně prohrál až ve 2.finálovém turnaji Extraligy. Celkově obsadil 12.místo a tím postoupil zpět do 1.ligy, DION 1 obsadil celkově 14.místo. Ale největšího úspěch dosáhly naše ženy, které vyhrály základní část Extraligy bez jediné prohry. Vyhrály i základní část finálového turnaje a teprve prohra ve finále z nich udělala vícemistrně republiky žen.

Sezóna 2006/2007 (systém podzim-jaro se již plně uchytil). Seniorské soutěže byly obsazeny stejnými týmy ve stejných soutěžích.Juniorky opět postoupily do finálové části s totožným výsledkem jako loni, tedy čtvrtou příčkou. Junioři si o místo pohoršili a skončili sedmí z osmi. Pro mužské týmy se nejednalo o povedený rok. DION 1 putoval do 2. ligy již po podzimní fázi a tam již zůstal. DION RM se nevyvedla zejména jarní část. Hlavně kvůli ní musel sehrát tie-break o udržení se Savonou 5, v němž podlehl o kámen a s 1. ligou se rozloučil taktéž. Zato ženy DION SJ dosáhly až na vrchol. V základní části obsadily dělené druhé místo, což v klidu stačilo k postupu do finálové fáze. V ní se opět dostaly do finále proti Savoně H, kterou porazily 8:6 a poprvé v historii se staly mistryněmi ČR!. DION se mohl těšit na reprezentaci z vlastních řad.

Ročník 2007/2008 přinesl poměrně zásadní změnu. Jednotlivé ligy již nepřicházely po podzimní části o nejlepší/nejhorší týmy, rozhodovalo se až na konci sezóny. Klub se rozrostl o 4 nové týmy –mužské DION Silver (extraliga) a DION TP (2. liga), ženský DION TP (2. liga) a juniorský DION RM. Juniorským týmům se na mistrovství vedlo následovně: DION RM obsadil předposlední 7. místo, tým HJ přes postup do finálové části skončil čtvrté. Juniorkám opět připadla 4. pozice. Žádnému z druholigových týmů se nepodařilo postoupit. Nejblíže byl DION RM, který však nezvládl tie-breakový dvojzápas proti Zlaté Praze. DION Silver se v extralize na první společný rok nevedlo vůbec zle a probojoval se do finálového turnaje. Tam v utkání o postup do závěrečné čtyřky podlehl pozdějšímu vítězi Sem Tam Brno a musel se tedy spokojit s pátým místem. I druhému extraligovému výběru se dařilo. Ženy z DION SJ se skvěle vypořádaly s premiérovou zkušeností z evropského i světového šampionátu a propracovaly se, byť s trochou štěstí až do finále, kde opět porazily Savonu H, tentokrát o kámen. Kromě obhajoby titulu mistryně ČR došlo ještě k jedné zajímavé události, a sice k dohodě se zkušeným kanadským koučem Edwardem Dezurou na vedení v příští sezóně (osobně kvůli vzdálenosti jen při šampionátech).

2008/2009: Od tohoto ročníku se zahraniční týmy nesmí účastnit mužské ani ženské extraligy. Vlivem zvyšujícího se počtu týmů se mužská soutěž rozrostla o 3. ligu. Do ní nastoupil ve staronovém složení tým DION VIP, jenž druholigový DION RM plně přepustil juniorům. Od klubu se odpojil DION Tee Party –z názvu vyřadil DION, to samé ženská TP. Extraligový DION Silver se obměnil a přejmenoval na DION X.Juniorského mistrovství se za DION účastnili pouze hoši z HJ a obsadili dělené 2.-4. místo. Třetiligový VIP byl blízko baráže o 2. ligu, ale v tie-breaku podlehl Karviné a skončil třetí. Ve druhé lize byl tým RM blízko přinejmenším baráži o postup, ale nakonec se musel spokojit rovněž se 3. místem. DION 1 skončil na posledním osmém místě a sestoupil. Extraligový DION X si nejprve díky vítěznému tie-breaku s Aritmou 1 zajistil šesté místo zaručující baráž o finálový turnaj s vítězem 1. ligy, Savonou. Zde ale prohrál 1:2 na zápasy a skončil. Ženský DION SJ (tentokrát se tým na světový šampionát nekvalifikoval) ovládl základní část, ale v play-off se dařilo již méně a tým se do finále nedostal, skončil třetí.

2009/2010: Do druhé ženské ligy nově nastoupily juniorky z DION DJ a hned se přes baráž dostaly do 1. ligy. DION SJ se mohl plně soustředit na extraligové boje, z druhého místa postoupil do play-off a bez problémů se dostal do finále, v němž však podlehl Aritmě 3.MČRJ mělo vinou odchodu několika týmů či hráčů k „seniorům“ trochu menší náboj než dříve, přesto však bylo 2. místo DION HJ a bronz juniorek (DJ) úspěchem. DION RM skončil čtvrtý. DION VIP a DION 1 si ve stále nabitější 3. lize vedly průměrně a obsadily šesté, resp. osmé místo. Ve druhé lize DION RM se štěstím urval první místo a přímo tak postoupil. DION X ze druhého místa postoupil do extraligového play-off, kde v semifinále prohrál se Savonou 4 a obsadil celkovou čtvrtou příčkou

2010/2011: Tato sezona pro DION byla zatím nejúspěšnější, jelikož jsme měli poprvé dva mužské i ženské zástupce v extralize a 1. lize. Navíc mixový výběr DIONu reprezentoval republiku na zářijovém ME ve Skotsku. DION X opět proměnil sestavu, aby se na konci ročníku rozpadl úplně. Rekordy trhali rovněž junioři. Oba chlapecké týmy se probojovaly do finále. V něm byl úspěšnější výběr RM a poprvé získal pro DION v této kategorii zlato. Ve třetí lize měl k postupu blízko DION VIP, v tie-breacích ale neuspěl a skončil třetí. Tým si spravil chuť na prvním ročníku mistrovství seniorů, které ovládl. DION 1 se umístil na sedmém místě. Prvoligový DION RM se většinu sezony potýkal se zraněními hráčů, nakonec však nováčkovskou úlohu zvládl a 6. místo stačilo k udržení. DION X postoupil ze 3.-4. místa do play-off, v němž ale všechny zápasy prohrál a skončil na šestém místě. DION DJ si v ženské 1. lize vedl výborně, 3.-4. místo budiž důkazem. Navíc je v lize nejmladší, což dává do budoucna naději. DION SJ dlouho hledal ideální sestavu a protrápil se do play-off, kde už ale tým ukázal skutečnou sílu a bez porážky dokráčel za triumfem. Po třech letech máme zase reprezentaci z DIONu!

2011/2012: Tento ročník opět posunul hranice klubové úspěšnosti. Dion X se rozpadl a místo něj bylo na Valné hromadě rozhodnuto, že jej v extralize zastoupí (i názvem) juniorský Dion RM, doplněný o zkušenějšího hráče + trenéra z rozpadnuvšího se týmu. Název zůstane DION X, Stejně tak byli junioři nahrazeni v 1. lize bývalým Dionem VIP. Dionu X se oproti očekávání podařilo hned první rok dostat do Finálového turnaje. V něm již sice vše prohráli, i tak ale pro ně byla sezóna úspěšná. Dion RM bojoval, ale prohraná baráž jej nakonec poslala do 2. ligy. Dion 1. se ve 3. lize umístil na 8. místě. Nejúspěšnějším článkem klubu byl opět ženský tým Dionu SJ. Kromě obhajoby titulu mistryň České republiky se dámy přes evropský šampionát probojovaly na mistrovství světa, kde sice skončily poslední, ale z hlediska „nahánění“ koeficientu nešlo o špatný počin. Juniorky Dionu DJ se v 1. lize ještě o něco zlepšily a poprvé postoupily do ženské extraligy! Dion měl rovněž tři ze čtyř českých zástupců na Zimní olympiádě mládeže v Innsbrucku, kde náš výběr obsadil slušné 6. místo po trochu nešťastné čtvrtfinálové porážce s Kanadou. Juniorská mistrovství ovládly v obou případech naše výběry.

2012/2013: Před začátkem sezóny bohužel došlo ke konci Dionu SJ. Jedna z hráček použila při jarním finále republiky nevhodnou medikaci proti nemoci, načež byla „odměněna“ ročním zákazem činnosti a zbytek týmu se rozhodl pokračovat pod záštitou jiného klubu. V ženské extralize premiérově nastoupil mladý tým Dionu DJ, ve kterém však došlo ke změnám a omlazení kádru, což se později projevilo v nedostatku zkušeností a tým s jedinou výhrou v základní části putoval zpět do 1. ligy. V mužské sekci obsadil třetiligový Dion 1 14. místo, druholigový Dion RM se se starou známou soutěží nesžil a po prohraném tie-breaku o poslední místo sestoupil. Asi jedinými, zato však výraznými úspěchy tak bylo opětovné vítězství obou Dionů v juniorském mistrovství a hlavně seznační 2. místo Dionu X v mužské extralize. Po průměrně odehrané základní části se mladý tým probojoval do semifinále, ve kterém porazil tradičního finalistu Kolibris 1 a nestačil až v úplném finále na Sem Tam Brno, pro změnu tradiční mužskou reprezentaci. Vzhledem k nově vzniklému systému jisté finanční podpory tří žebříčkově nejlepších českých týmů v obou kategoriích se jednalo o dvojnásobný úspěch.

2013/14: Došlo ke zrušení 2. a 3. lig, které se spojily do jedné kategorie – divize. Ta má 1 skupinu u žen a 3 skupiny u mužů, nejlepší tým z každé skupiny projde spletí baráží a tie-breaků o 2 postupová místa do 1. ligy. V létě se rozpadl tým Dionu DJ, Dion tedy vůbec poprvé neměl pro tuto sezónu jediný ženský tým. Vítězky juniorského mistrovství sice hrály pod naší hlavičkou, ale fakticky každá z hráček patřila jinému klubu. Naopak v mužské sekci se zrodil nový mladý tým Dion YB a ihned se jim podařilo postoupit do 1. ligy. Dion VIP rovněž dlouho bojoval o šanci na baráž, nakonec obsadil solidní 4. místo. Dion X zažil po loňském stříbru herní i výsledkový útlum, který v druhé polovině vyústil v těžkou krizi, což nakonec vyústilo v sestup do 1. ligy. Dion 1 skončil v jiné divizní skupině šestý.

2014/15: Do nadcházející sezóny vstoupil Dion o 2 týmy bohatší, zformovaly se ženské výběry Dion ICE a Dion RUM. V horizotu 8-12 let by se týmy chtěly zařadit mezi českou špičku a zabojovat o olympiádu. Dion X má za cíl vrátit se zpět do extraligy, Dion YB má cíle vzhledem k premiérové účasti v 1. lize skromnější ambice, stát se však může cokoli. Oba divizní týmy lehce obměnily kádr a jejich hlavní metou je bavit se hrou. Uvidíme, zda se podaří přivést do klubu nové mladé tváře.